Jak si vybrat vysokou školu

Jste v maturitním ročníku a shon před zkouškou dospělosti vám ukrajuje tolik času, že nejste schopní vybrat vysokou školu? Spousta středoškoláků váhá, jakým směrem se po maturitě vydat, a ti kteří chtějí pokračovat ve studiu před sebou mají těžkou volbu. Pokud patříte mezi ně, v následujícím článku si rozebereme několik tipů, které vám mohou pomoci rozhodnout jakou vysokou školu zvolit.

Volte obory podle zájmů

Studovat na vysoké škole obor, který je zároveň vašim koníčkem, je poloviční cestou k vašemu úspěchu. Vysokoškolská studia jsou náročná a bez určitého citu k vybranému oboru, pro vás bude velmi těžké v něm dosahovat dobrých výsledků. Pokuste se vybrat takové zaměření, které pro vás bude hlavním tématem i mimo školní lavice. Pokud dokážete skloubit školu se svými koníčky, je vaše šance na přijetí i následné dobré studijní výsledky mnohem vyšší.

Důležité je správně si vybrat vysokou školu

Zjistěte si podmínky přijímacího řízení

Pokud vybíráte mezi větším počtem škol, zaměřte se kromě oborů také na podmínky přijímacího řízení. Díky tomu, že budete dobře informovaní o tom, jakým způsobem přijímačky probíhají, dokážete lépe odhadnout, jaké jsou vaše šance a zda není investice do přihlášky zbytečná. Snažte se vybrat takovou školu, která je vám tematicky sympatická, a navíc vám sedí druh přijímacích zkoušek. V České republice jsou nejfrekventovanější Národní srovnávací zkoušky, konkrétně Scio testy Obecných studijních předpokladů (OSP). Více o nic se dozvíte na Odula.eu.

Příprava na OSP Scio testy

Neomezujte se na školy v místě bydliště

Studium vysoké školy bývá často spojeno se studentským bydlením na kolejích nebo bytech. Nebojte se hledat školu i mimo místo svého současného bydliště. Ve větších městech jsou obvykle kvalitnější univerzity s podstatně větším počtem oborů. Pokud tedy budete ochotní za studiem dojíždět, může se vám to výrazně vyplatit. Tímto krokem také dojde k vašemu osamostatnění, které může být leckdy ještě větší životní lekcí než získání diplomu na vysoké škole.

Hledejte reference

Zjistěte si o vybraných školách co nejvíce informací. Ideální jsou samozřejmě reference od známých, kteří školu absolvovali. Pokud mezi svými přáteli nikoho takového nemáte, hledejte na internetu, sociálních sítích a dalších prostředcích. Často je dokonce možné napsat i vyučujícím a domluvit se, že se přijdete podívat na jejich přednášku.

Nepodceňujte se, ale buďte objektivní

Na konec je nutné dodat, že velmi důležitým základem pro výběr správné vysoké školy, je vaše sebevědomí, ale také sebekritika. Neměli byste vybírat školu, kam se dostane každý, jen proto, abyste si vybudovali jistotu přijetí. Na druhou stranu, pokud patříte mezi průměr na střední škole, nebývá dobrou variantou volba nejtěžší vysoké školy. Zkrátka je velmi důležité reálně odhadnout své schopnosti a přizpůsobit výběr vysoké školy vašim možnostem.

Pokud máte stále problém vybrat si vhodnou vysokou školu a váháte mezi dvěma variantami, tak se klidně můžete přihlásit na obě. První týden semestru bývá vždy volnější. Neměl by pro Vás být problém zajít se podívat na přednášky z obou škol a pak na jedné z nich ukončit studium.

Další tipy a triky, jak si vybrat VŠ

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *